Tapeta? Fototapeta? A może klasyczna farba ścienna? W jaki sposób wykończyć aranżację swojego mieszkania, aby było w nim miło i przytulnie? Jak widać opcji mamy wiele.

Fototapeta

Fototapety w ostatnich latach zaczynają powracać do łask i zaskarbiać sympatię dużej liczby posiadaczy własnych czterech kątów. I w zasadzie nie powinno być w tym nic zaskakującego, ponieważ z uwagi na wykorzystanie najnowszych technologii cyfrowych, współczesne fototapety w niczym nie przypominają tych, które pojawiały się na początku. Nie są już tymi kiczowatymi obrazkami. Wprost przeciwnie, stanowią małe dzieła sztuki. Posiadają niezwykłą moc oraz siłę przekazu, dzięki czemu wywierają równie silny wpływ na psychikę człowieka, co malarstwo iluzjonistyczne. Dzięki wykorzystaniu fototapety, wnętrzu można dodać przestronności i ożywienia.

Malowanie ścian

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w kategorii aranżacji wnętrz jest oczywiście wykorzystanie farby ściennej. Jej umiejętne posługiwanie się może wprowadzić bardzo ciekawy efekt. Wybierając zatem ciemne kolory farb musimy mieć na uwadze, że powodują optyczne oddalenie się ścian w porównaniu z tą w jaśniejszym odcieniu. I odwrotnie, jeśli decydujemy się na jasny kolor, wówczas optycznie przybliżymy się do osoby będącej w pomieszczeniu.

Te z pozoru wyglądające na błahe zabiegi mają swoją ściśle określoną funkcję – poprawę niewłaściwych proporcji mieszkania. W małych mieszkaniach zaleca się stosowanie jasnych kolorów, które dodają wnętrzu przestronności. Z kolei malowanie ścian oraz sufitów intensywnym kolorem sprawi, że pomieszczenie optycznie wyda się mniejsze. Jest to szczególnie mile widziane, gdy chcemy dodać przytulności ogromnym wnętrzom. Podobne zabiegi dekoratorskie wywiera stosowanie ciepłych kolorów, które pomniejszają przestrzeń, podczas gdy chłodne – powiększają. Farby satynowe dodają przestronności, a matowe zmniejszają rozmiary danego pomieszczenia.

Tapety

Jednym z pomysłów na ozdobienie ścian własnego mieszkania są tapety. Warto pamiętać, że decydując się na jakiekolwiek wzory na ścianach, zmienimy tym samym proporcje pomieszczenia. A zatem, poprzeczne paski dodają objętości, a pionowe – wysokości. Duży motyw na tapecie jest zarówno mile widziany w małych, jak i dużych wnętrzach, przy czym w przypadku pierwszego wariantu może występować jako obraz, tylko na niewielkiej płaszczyźnie.

pokrewne artykuły