Krajobrazy w roli dekoracji ściennych niewątpliwie zaliczają się do kanonów piękna. Są bowiem uniwersalne, ale również ponadczasowe. Malowanie urokliwych widoków na tle malowniczych scenerii było wyrazem poszanowania piękna przyrody, które skutecznie zaprosiliśmy do naszych domów.

Krajobrazy dawniej i dziś

Cechą charakterystyczną pejzaży jest sposób ich uchwycenia. Inaczej bowiem górski krajobraz będzie prezentować się wiosną, inaczej zaś w miesiącach zimowych. Jesień zapewni artyście możliwość zastosowania bogatej kolorystyki, letni zachód słońca wprowadzi romantyczny nastrój, podczas gdy wiosenna mgła o poranku okryje widok nutą tajemniczości.

Współczesna technologia nie przypomina jednak tej, którą niegdyś stosowali artyści. Kiedyś, namalowanie jednego pejzażu wymagało ogromnego zaangażowania ze strony malarza. W trakcie dnia zmieniał się bowiem układ cieni czy padające światło. W efekcie, wielu artystów tworzyło widok z pamięci. Dziś aparat cyfrowy pozwala nam na uchwycenie piękna krajobrazu w postaci kilkuset zdjęć, na których potem bazują artyści tworzący fototapety z krajobrazami.

Fototapety z krajobrazami – zalety

Najważniejszym atutem przemawiającym za wykorzystanie fototapety z pejzażem we wnętrzu jest jej możliwość optycznego powiększenia wnętrza, wprowadzając poczucie swobody i przestrzeni. Wszystko jednak zależy od perspektywy. Najlepszymi efektami cieszą się duże powierzchnie, np. pustynia, odległe góry czy ukwiecone łąki. Im dalej uchwycony jest na fotografii horyzont, tym większe optycznie wydaje nam się pomieszczenie, w jakim przebywamy. Równie ciekawymi efektami wizualnymi cieszą się kompozycje, w których układ linii prowadzi do centralnego punktu na obrazie, np. płynąca rzeka.

fototapeta-04x-pole-kwiatow-2800_13211

fototapeta-04x-zachodzace-slonce-plaza-4146_17338

fototapeta-04x-tatry-morskie-oko-4370_17524

pokrewne artykuły