Właściwe dobieranie odpowiednich materiałów wykończeniowych nie jest trudnym zadaniem dla osoby, która świetnie odnajduje się w kręgu najnowszych tajników dekoratorskich. Jednak, co zrobić w sytuacji, gdy aranżacja wnętrz nie stanowi naszego hobby? Czy jesteśmy skazani na żywot w mieszkaniu, w którym od wielu lat nic nie ulegnie zmianie? Oczywiście, że nie! Na pomoc przychodzą praktyczne porady, które dla nawet mało wtajemniczonej osoby mogą okazać się niezwykle przydatną wskazówką.

Kolor…

Wbrew pozorom, jednym z łatwiejszych zadań jest wybór dywanu do mieszkania. Stojąc przed obliczem jego kupna, musimy kierować się przede wszystkim jego wyglądem oraz praktycznym zastosowaniem. W sytuacji, gdy mamy zamiar przyjmować dużo gości, wówczas nabycie śnieżnobiałego może być nie lada problemem. Utrzymanie go w czystości może stanowić kłopot. Podobnie jest w przypadku, gdy jednym z domowników jest pies. Jednak mając ciemne pomieszczenie, do którego wpada niedostateczna ilość naturalnego światła, jasny dywan może okazać się koniecznością. Oczywiście od razu nie musi to być śnieżnobiały odcień, ale inny, np. beżowy lub w kolorze kości słoniowej, który równie dobrze rozjaśni nastrój panujący we wnętrzu.

… i rozmiar

Chcąc kupić odpowiedni dywan, musimy pamiętać, że kolor to nie wszystko. Wiele zależy również od jego kształtu oraz rozmiaru. Mały dywanik rzucony na środku pokoju może w znacznym stopniu optycznie powiększyć jego przestrzeń. Do większych pomieszczeń należy stosować większe rozmiary, gdyż malutki dywanik w dużym pokoju może wyglądać co najmniej śmiesznie.

pokrewne artykuły