Meble wstawione, sprzęty zamontowane, a okna nadal świecą pustkami? Pora to zmienić! Podpowiadamy, jakimi kryteriami kierować się przy wyborze dekoracji okiennych oraz co obecnie jest na topie.

Ważne wskazówki

  1. Jeśli okno znajduje się tuż obok zlewu, należy wybrać taką kompozycję, która będzie krótka albo szybka i bezproblemowa do podciągnięcia (roleta rzymska, roleta pcv, roleta austriacka, plisa, żaluzja pozioma).
  2. W sytuacji, gdy nasze okno znajduje się od strony południowej, wówczas możemy pozwolić sobie na zaciemniającą dekorację. W przeciwnym razie warto wybierać delikatne i zwiewne aranżacje, które rozświetlą wnętrze.
  3. Warto również zwrócić uwagę na wysokość mebli i możliwość zamontowania karnisza, a także fakt, czy szafki wchodzą w światło okna. Jeśli tak, dobrym rozwiązaniem będą rolety rzymskie montowane na ramę okna, plisy lub zazdroski.
  4. Także wysokość nadproża powinna być wzięta pod uwagę przy wyborze dekoracji okiennej. Wszystko po to, aby wybrana kompozycja umożliwiała swobodne otwieranie okna, a nie tylko jego uchylanie.

Trendy w dekoracjach okiennych

Na dzień dzisiejszy największą popularnością w kategorii dekoracji okiennych cieszą się rolety rzymskie. Ich zaletą jest fakt, że można je wykonać z dowolnej tkaniny – zarówno firanowej, jak i zasłonowej. Dużym atutem tej ozdoby jest nie tylko wysoka estetyczność, ale również funkcjonalność. Roleta zamontowana do nadproża nie tylko pozwoli na uchylenie, ale również na całkowite otwarcie okna. Idealnie prezentuje się zarówno we wnętrzach nowoczesnych i stylowych. Ich dodatkowym plusem jest możliwość prania, a także mała czasochłonność, jeśli chodzi o zdejmowanie i ponowne zawieszanie.

Rolety rzymskie można podzielić na trzy kategorie – roletę z taśmami pionowymi bez szprosów poziomych, z taśmami poziomymi ze szprosami oraz roletę ze szprosami w tunelu.

Kolejnym, równie ciekawym pomysłem na dekorację okienną są rolety austriackie, które podobnie jak rzymskie, mogą być wykonane z materiałów firanowych, jak i zasłonowych. Nie mniejszą popularnością cieszą się żaluzje poziome, w różnych wariantach kolorystycznych i rozmaitymi szerokościami lameli. Ponadczasowe są krótkie firanki o prostym kroju, z podpięciami lub te wykonane ze sznurków.

Praktycznym rozwiązaniem są również firanki uszyte na kole, z tzw. przelotkami lub szelkami, które umożliwiają swobodne przesunięcie całego materiału w jedną stronę i bezproblemowe otwarcie okna.

 

 

 

pokrewne artykuły