Każda gospodyni domowa wie, jak ważnym elementem kuchni jest miejsce przeznaczone do zmywania naczyń. Na rynku możemy spotkać się z ogromnym asortymentem zlewozmywaków kuchennych. Jednak wybór tego jednego jedynego może być dla wielu osób problemem. Jak kupić idealny zlewozmywak, który odpowiadać nam będzie zarówno pod kątem cech użytkowych, jak i ceny?

Zlewozmywak ze stali nierdzewnej

Zlewy ze stali nierdzewnej stanowią jeden z najchętniej kupowanych akcesoriów tego rodzaju. Na ich niesłabnącą popularność wpływ ma wiele czynników. Po pierwsze – są stosunkowo tanie, zaś po drugie, idealnie dopełniają wygląd zarówno kuchni urządzonej klasycznie, jak i nowocześnie. Najchętniej kupowane są zlewozmywaki o gładkim wykończeniu. Jednak ich największym minusem jest podatność na tworzenie się zacieków i zadrapań, zwłaszcza jeśli czyścimy je drucianymi gąbkami.

Alternatywą dla gładkich zlewów są te o wykończeniu szczotkowanym, lnem lub mikrolnem. Pierwszy rodzaj sprawia wrażenie podrapanego, mimo że w istocie jest gładki. Drugi, o lnianym splocie, jest łatwiejszy w utrzymaniu w czystości. Najlepszymi właściwościami cieszy się mikrolen. Powierzchnia takiego zlewozmywaka jest elegancka i zarazem funkcjonalna. Zapobiega tworzeniu się zacieków i zadrapań, a przy okazji jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Zlewozmywak z granitu

Coraz większą popularnością cieszą się zlewozmywaki wykonane z granitu. Na ich atrakcyjność z pewnością wpływ ma wiele czynników, m.in. łatwość pielęgnacji oraz efektowny wygląd. Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad, ponieważ największym jego minusem jest dość wysoka cena. Alternatywą dla tak drogiego zlewu mogą być modele wykonane z kompozytu. Cechą różniącą jest materiał mineralny oraz proporcje procentowe wypełniacza mineralnego do lepiszcza.

Dlaczego zatem warto wybrać zlewozmywak granitowy? Choćby dlatego, że jest atrakcyjny wizualnie, a także cechuje się większą odpornością na zarysowania. Z kolei modele wykonane z tworzyw kompozytowych, charakteryzują się większą elastycznością, co sprawia, że są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

 

 

 

pokrewne artykuły